Wpis

piątek, 23 grudnia 2011

O Świętach z muzyką w tle

Betlejemska szopka, for. Daniel WieszczyckiDawno dawno temu, dwójka biednych ludzi z prowincji dotarła do dużego miasta. Wszystko było tam obce, drogie i w ogóle, jak to biednym – obowiązkowo wiatr w oczy. Doszło do tego, że kobieta musiała rodzić w stajni. Byliście kiedyś w stajni? Ja jeździłam na obozy jeździeckie. Do naszych obowiązków należało też sprzątanie stajni. To naprawdę nie była przyjemność, a zapach nie dawał wątpliwości, że to nie jest aseptyczne miejsce. Tymczasem Maria z Józefem radzili sobie, jak mogli. Było im ciężko, naprawdę ciężko i to w wyjątkowo trudnym momencie – w końcu poród... Potem jeszcze musieli imigrować, bo ich dziecku groziła śmierć.

Nie mogę pojąć, czemu na pamiątkę tej historii ludzie za wzór przyjmują Święta w stylu... Heroda. Ważne są błyskotki, prezenty i zabawa. W wielu domach musi być obowiązkowo wysprzątane na błysk, stół suto zastawiony, a wszelkie problemy i nieporozumienia chwilowo zamiecione pod dywan i zasłonięte sztucznym uśmiechem zaciśniętych zębów. Ma być wesoło i bogato, przez co jest to również wielkie święto handlu.

Pamiętam, jak mnie zdziwiło, że Boże Narodzenie, to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w roku dla potencjalnych samobójców.  Ale cała ta atmosfera obowiązkowej radości sprawia, że wielu ludzi się w tym gubi. Czują, że nie pasują do wymogu powszechnej wesołości, że te Święta są nie dla nich. Tymczasem to czas nadziei. Dla ludzi biednych, osamotnionych, walczących z przeciwnościami losu. Jeśli ktokolwiek z Was czuje, że średnio pasuje do tych Świąt, przypomnijcie sobie, że Maria z Józefem też zupełnie nie pasowali do pustego blichtru herodowego dworu. Dlatego, na swoje szczęście, nigdy tam nie trafili. 

Dlatego z okazji nadchodzących Świąt życzę Wam tego, co dla Was ważne. I pokażę Wam kilka nietypowych kolęd i piosenek świątecznych, których raczej nie usłyszycie w radiu.
1) „Bardzo smutna kolęda” Magda Umer
2) "Kolęda dla Piotra", pochodząca z wyjątkowej płyty z przepięknymi kolędami, skomponowanymi przez Zbigniewa Preisnera. Warto tę płytę zdobyć.
Kolędy dające do myślenia (stworzone przez ludzi powiązanych z Tygodnikiem Powszechnym, śpiewane niestety też, ale i tak zachwycają. Dziękuję Magdaleno.
3) „Kolęda dla zmęczonych”  
4) „Kolęda dla wszystkich

Dla wszystkich, którzy kogoś stracili
5) „Bardzo cicha noc” Ryszarda Rynkowskiego
„W ilu domach będzie dziś
Puste miejsce blisko drzwi
Zdjęcie w ramce, kartka, list
Zamiast tych, co tu nie mogą być”
6) oraz „Kolęda dla nieobecnych” Zbigniewa Preisnera, ze wspomnianej wyżej płyty.

7) A pamiętacie kolędę "Lulejże mi lulej" w scenie o tradycji z filmu Miś?
Do listy postanowiłam dodać
8) „Kiedy pada śnieg” T-raperów znad Wisły, żebyście zamiast martwić się brakiem śniegu, pochylili się nad losem swoich dozorców.

A na koniec przypomnę jeszcze o niezwykłej płycie „Kolędy w Teatrze Stu”. Śpiewają Alicja Majewska, Halina Frąckowiak i Andrzej Zaucha, w swoim ostatnim koncercie.Cała płyta wyjątkowych tekstów, znakomicie opracowanych muzycznie.  

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kor-ka
Czas publikacji:
piątek, 23 grudnia 2011 15:11

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kasica_k napisał(a) komentarz datowany na 2011/12/26 15:13:15:

    Dzięki, zwłaszcza za "Kolędę dla nieobecnych"...

  • Gość Szmaragd napisał(a) z *.pool.digikabel.hu komentarz datowany na 2017/12/27 01:12:10:

    Bardzo fajny zbiór kolęd do przemyślenia. Uwielbiam kolędy Z. Preisnera, które są w moim domu nieodłącznym elementem czasu świątecznego już od kilku lat. Zachęcam do poznania "Kolędy dla tęczowego Boga" (www.youtube.com/watch?v=ZTq5U_AtwCk) w wykonaniu G. Turnaua i M. Umer do przemyślenia, a nastrojową "Świerkową kolędę" Anny German (www.youtube.com/watch?v=aEur4N8FK08). Te mniej popularne kolędy mają coś w sobie dlatego, co roku nie ustaję w poszukiwaniach następnych.

Dodaj komentarz

Kalendarz

Styczeń 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Tagi

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa