Wpis

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Co zrobić z końmi z Morskiego Oka?

Koń przykładowy, pewnie żyje sobie gdzieś szczęśliwie, z dala od Morskiego Oka [Fot. Damomz | Dreamstime Stock Photos]Wg ostatnich informacji, górale wożący turystów do Morskiego Oka tak przesadzają z eksploatowaniem koni, że coraz więcej ludzi domaga się zamknięcia im tego "złotego" interesu.
Jeśli sobie uświadomimy, że wszystko to dzieje się na terenie, państwowego przecież, Tatrzańskiego Parku Narodowego, głos rozsierdzonych Polaków nie tak łatwo będzie dyrekcji parku zignorować.

Rozważmy związane z tym zagrożenia i możliwości.

1) Wyobraźmy sobie, że udało się przeprowadzić zakaz wozów konnych na tej trasie, hurra.
Przecież górale od razu zagrożą, że oddadzą konie do rzeźni. Skoro podejrzewamy ich o kierowanie się tylko zyskiem, to nie spodziewajmy się, że ci sami ludzie nagle będą chcieli utrzymywać konie, które już na siebie nie zarobią.
Zatem koni całkowicie z tej trasy usunąć się nie da.

2) Ale można nakazać zmianę wozów.
Na dostosowane do ludzi naprawdę niesprawnych i opisane w stylu "Przewóz osób niepełnosprawnych, chorych, niedołężnych, w ciąży". Zamiast opisu mogą być odpowiednie rysunki. To już nie ten szpan, z takiego wozu będą już raczej korzystali tylko ludzie naprawdę go potrzebujący.

3) Zwróćcie uwagę, jak wyglądają obecne wozy. Ewidentnie zostały stworzone z myślą o leniwych acz sprawnych i dających się łatwo upychać turystach. 
A wystarczy przyjąć, że głównym uzasadnieniem istnienia tych udogodnień są potrzeby osób naprawdę, z różnych przyczyn niezdolnych dojść samodzielnie do Morskiego Oka. 

4) A teraz pomyślcie: Jeśli tam będzie musiało być miejsce dla choć jednego wózka inwalidzkiego plus rozkładany podjazd oraz bezpieczne siedzenia i wystarczająco szerokie przejścia dla osób o kulach czy w ciąży, to od razu ilość ludzi przewożonych spadnie, bo się ich już nie da tak upchać. 

5) Dodatkowo można powoli przechodzić z transportu konnego na elektryczny, nie dopuszczając do "interesu" nowych koni. Swoją drogą ciekawe, czy efektem nie byłoby pobicie jakiegoś niewyobrażalnego rekordu końskiej długowieczności, nabijanego przez kilka kolejnych końskich pokoleń.

6) Przy okazji pojawiły się propozycje przestawienia turystów na rowery. Ja bym poszła nawet trochę dalej i oprócz zwykłych rowerów wprowadziła też handbike'i, czyli rowery "ręczne" dla osób z niesprawnymi nogami (bo przecież o to w dużej mierze chodzi).
Ale trzeba mieć świadomość, że ani jedne ani drugie nie pomogą np. osobie po udarze, u której osłabiona będzie cała jedna połowa ciała. Czyli jakaś forma dowozu bardziej zorganizowanego powinna pozostać.

7) Ale właśnie - pozostać, czy raczej... zostać stworzona?
Skoro uzasadnieniem dla tych wozów miałoby być umożliwienie dotarcia do Morskiego Oka osobom rzeczywiście z różnych przyczyn niesprawnym, to obecne wozy przecież nadal tego nie umożliwiają. Konie docierają tylko do Włosienicy (polana znajdująca się ok. 2 kilometrów przed Morskim Okiem). Tutaj nie pomoże zmiana samych wozów.

8) Droga za Włosienicą jest jednak wystarczająco dobra i szeroka, żeby przejechały nią rowery, handbike'i (rowery ręczne) i nieduże auta elektryczne. W tym kierunku zatem warto zmieniać całe ułatwienia, dostosowując je naprawdę do osób z problemami z poruszaniem się.

Na koniec uwaga ogólna. Zmroziły mnie bezrefleksyjne wypowiedzi niektórych komentatorów - bez wątpienia zdrowych, sprawnych i nie znających poważniejszych problemów. 
Droga do Morskiego Oka, to nie wspinaczka na Rysy. Ktoś ją kiedyś wyasfaltował, dzięki czemu jest jedną z niewielu możliwości zobaczenia gór z bliska także przez osoby niesprawne.
Łatwo buńczucznie wygłaszać bzdury, jak człowiek wierzy, że nigdy go żadna choroba ani wypadek nie spotkają, a umrzeć zdoła jeszcze zanim się zestarzeje. Trudniej zadać sobie pytanie: A co zrobisz, kiedy nagle sam stracisz sprawność?

To oczywiście nie zmienia faktu, że obecne wozy są zupełnie niedostosowane do sporej części osób naprawdę niesprawnych, więc górale i tak nie mogą się zasłaniać akurat tym argumentem.
 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kor-ka
Czas publikacji:
poniedziałek, 18 sierpnia 2014 02:11

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • magdalaena1977 napisał(a) komentarz datowany na 2014/08/18 06:42:32:

  Bardzo sensowny tekst. Ale

  1. "Wyobraźmy sobie, że udało się przeprowadzić zakaz wozów konnych na tej trasie, hurra.
  Przecież górale od razu zagrożą, że oddadzą konie do rzeźni"
  Z tego, co czytałam, organizacje prozwierzęce są gotowe zająć się niepotrzebnymi końmi.

  2. dlaczego nie można tam zainstalować meleksów dla wszystkich chętnych?

 • Gość napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2014/08/18 10:03:12:

  Przypominam dna 24 sierpnia Polana Palenica bądźcie z nami!

 • kor-ka napisał(a) komentarz datowany na 2014/08/18 15:19:58:

  @Magdalaena1977
  "Z tego, co czytałam, organizacje prozwierzęce są gotowe zająć się niepotrzebnymi końmi."

  Jeśli tak, to sprawa byłaby prostsza. Chociaż tych koni jest naprawdę dużo.

  "2. dlaczego nie można tam zainstalować meleksów dla wszystkich chętnych?"

  Chyba głównie ze względu na interes właścicieli wozów konnych...
  Ale przynajmniej część z nich to powinny być melexy dostosowane do sterowania ręcznego (nie na pedały). Inaczej cały czas udogodnienia będą dyskryminowały akurat ludzi z chorymi/niesprawnymi nogami.
  Melexami w razie czego dałoby się osoby rzeczywiście niesprawne dowieźć do końca trasy.
  Z wozów ludzie są wysadzani w trakcie. Czyli wozy z założenia są dla wystarczająco sprawnych, żeby potem przeszli ostatnie 2 km na własnych nogach.
  Oczywiście przynajmniej te ostatnie 2 km należałoby ograniczyć do osób rzeczywiście tego wwiezienia wymagających, żeby na końcówce trasy był większy spokój. Faktycznie potrzebujących tej opcji do końca jest tak niewielu, że problem się nie pojawi.

  Ale też nie ograniczałabym się od melexów. Wiele osób może i tych 9 km nie przejdzie, ale poradzi sobie na rowerze albo handbike'u.

Dodaj komentarz

Kalendarz

Październik 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Tagi

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa