Wpis

środa, 11 listopada 2015

Cały przemysł propatriotyczny jest w Polsce zakazany

Fotografia inspirowana polskimi barwami narodowymi, fot. Marta WieszczyckaPolska dawno jest niepodległa, a przemysł propatriotyczny nadal zakazany. Politycy się zmieniają, komunizmu już dawno nie ma, a tymczasem...

W Polsce nie wolno produkować w celu sprzedaży:

 • wpinek, pierścionków, wisiorków i innej biżuterii z orzełkiem czy flagą państwową,

 • koszulek ani czapek z polską flagą lub godłem (poza kopiami ciuszków sportowców, na których zarabiają PZPN itp.)

 • samych polskich flag,

 • śpiewników czy CD z hymnem narodowym.

Polak może je tylko sprzedawać, kiedy np. Czech czy Niemiec wyprodukuje je wcześniej legalnie, bo za granicą. Sam ich wyprodukować nie może, bo złamałby... polskie prawo.

Oto dowód:
Art. 16.1. ustawy o godle, barwach i hymnie*
Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego.

A te symbole to... 
Art. 1.1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. 

A naruszanie przepisów tej błędnie skonstruowanej ustawy grozi grzywną do 5 tysięcy zł albo aresztem.
[Art. 49 § 2 Kodeksu wykroczeń]

Czy nasi posłowie wierzą, że Polacy są trędowaci i nie powinni dotykać się do produkcji przedmiotów, na których zamieszcza się polskie symbole narodowe?

Czy może myślą, że Polska nadal jest pod jakąś okupacją, a oni muszą reprezentować okupanta?

Na pewno nie ma żadnego racjonalnego powodu dla istnienia tego przepisu. Komuniści, wprowadzając go lata temu, może swoje powody mieli. Władze całkowicie niepodległego kraju powinny go natychmiast usunąć.

W zasadzie to jest tekst rocznicowy. Już piąty rok z rzędu w Święto Niepodległości opisuję jeden, absurdalny przepis, sprzeczny z ideą niepodległości.
Jak dotąd nic się nie zmieniło.

W tym roku próbowałam już nawet dotrzeć do polityków startujących w wyborach prezydenckich. Przygotowałam materiał opisujący bezmyślne działanie jednego z kandydatów, który jako Prezydent z wielkim hukiem doprowadził do zmiany aż dwóch różnych ustaw tak, żeby zakaz propatriotycznej produkcji zachować, zapewniając jednocześnie PZPN-owi i podobnym organizacjom możliwość handlowania sportowymi koszulkami na Euro 2012.

Link do tamtego tekstu wrzuciłam na profile FB wszystkich kandydatów, ale to też nie pomogło.

Co ciekawe, ten temat został nawet poruszony podczas debaty prezydenckiej Komorowski kontra Duda**. 
Ówczesny Prezydent Komorowski oczywiście pysznił się dokonaną "zmianą", do której doprowadził i pytał przyszłego Prezydenta Dudę, czemu ten nie głosował za jego, niby taką świetną, propozycją.

Duda mógł to spokojnie wykorzystać do wykazania, na prostym przykładzie, niekompetencji swojego interlokutora. Zamiast tego zasłonił się czekoladowym orłem.

Komorowski zarzucił wtedy Dudzie "Albo pan po prostu nie potrafi uszanować, uznać, że jest ustawa dobra, bo nie jest pana środowiska politycznego, albo pan po prostu dostaje dyspozycje od swojego szefa partyjnego i pan ich bezmyślnie wykonuje."

Niestety obawiam się, że mógł mieć rację, tylko z innych przyczyn niż te, które miał na myśli.

Przecież Duda jest prawnikiem. Gdyby przeczytał ten projekt i przeczytał przepis, który jest dzięki temu projektowi omijany na potrzeby kilku organizacji, to wiedziałby, że ma w ręku argument potwierdzający brak umiejętności legislacyjnych swoich przeciwników albo ich złą wolę. A nie wiadomo, co gorsze. 

Wtedy, oglądając debatę, skonstatowałam ze smutkiem, że... Duda najwyraźniej nawet nie zainteresował się tą zmianą i prawdopodobnie rzeczywiście ograniczył się tylko do wiedzy, że przeciwna partia chce coś zmienić. Nawet nie sprawdzając, czy ta zmiana nie jest przypadkiem bardzo złą ustawą.
W tym momencie dotarło do mnie, że między kandydatami jednak nie ma aż tak wielkiej różnicy.  Obawiam się, że nie będziemy mieć żadnej korzyści z Prezydenta prawnika, jeśli ten nie będzie ze swoich umiejętności korzystał.

To już wszystko, co zdarzyło się w temacie w ciągu ostatniego roku.

Jak wspominałam, o konieczności usunięcia art. 16.1. piszę w Święto Niepodległości już piąty rok.
Wcześniejsze teksty są tutaj:

- 11 listopada 2011 r. - Patriotyzm zakazany... w Polsce

- 11 listopada 2012 r. -  Żałosny epilog na Święto Niepodległości

- 11 listopada 2013 r. - Patriotyczne gadżety nadal zakazane w Polsce

- 11 listopada 2014 r. - Patriotyzm w Polsce nadal zakazany

 

--
* Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z dnia 31 stycznia 1980 r. tj. z dnia 2 listopada 2005 r. (Dz.U. Nr 235, poz. 2000, ze zm.) 

** Fragment debaty prezydenckiej Komorowski - Duda, dotyczący zmiany przepisów o godle, jest dostępny np. pod linkiem:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Andrzej-Duda-i-Bronislaw-Komorowski-o-godle,wid,17558246,wiadomosc.html?ticaid=115ec8

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kor-ka
Czas publikacji:
środa, 11 listopada 2015 18:21

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2015/12/13 22:59:26:

  Tutuł "Cały przemysł propatriotyczny jest w Polsce zakazany" co najmniej mija się z prawdą. 1/ patrz art 16.2 na którym ten przemysł się opiera i ma przyzwolenie, 2/ w związku z brakiem wzorca (w wypadku godła) oficjalnego i łatwego do pobrania każde użycie opiera się na odtworzeniu, mniej lub bardziej wiernym oryginałowi z Dziennika Ustaw (zatem znów art 16.2)

 • kor-ka napisał(a) komentarz datowany na 2015/12/17 00:12:40:

  To, że w ogóle Polacy zajmują się kombinowaniem, jak wykorzystać możliwość tworzenia wersji zmienionych, tylko jeszcze bardziej podkreśla, jak chory jest krytykowany przepis.

  Powyższy tekst jest już piąty, wcześniejsze cztery są podlinkowane na dole i bez trudu można zauważyć, że kwestię art. 16.2, poboczną dla sprawy, oczywiście również omawiałam, w pierwszym tekście.

  Jeśli przemysł propatriotyczny ma się opierać na pilnowaniu się, żeby omijać to, co powinno być podstawą jego działalności, to coś tu jest mocno nie tak.

  Jak ci ludzie mają z dumą tworzyć i sprzedawać patriotyczne gadżety (do czego w wolnym kraju powinni mieć pełne prawo) skoro muszą oficjalne wzory traktować jak wzory negatywne?

Dodaj komentarz

Kalendarz

Lipiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tagi

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa