Wpis

piątek, 11 listopada 2016

A propatriotyczny przemysł nadal w Polsce zakazany

Barwy narodowe załącznik do ustawy o godle, barwach i hymnie RPRok w rok sprawdzam, czy nic się nie zmieniło. I nic.

Władza się zmieniła, usta ma pełne patriotycznych frazesów. I nic.

Polska nadal jest krajem, w którym nie można legalnie produkować w celu sprzedaży flag* czy koszulek, czapeczek, wpinek itd. z godłem czy flagą. 

Polscy przedsiębiorcy kombinują, jak za jakiejś okupacji, czy pod innymi zaborami.

Jeśli już produkują, to pilnują się jak mogą, żeby przypadkiem nie wyprodukować niczego zgodnie ze wzorcem. Starają się przerobić kolor (żeby była jakaś czerwień, ale jakby co, to nie taka, jak w załączniku do ustawy).

Niektórzy wykorzystują wyjątek o wersjach stylizowanych lub artystycznie przetworzonych.

Tylko w Polsce da się trafić na rozmowy ludzi, którzy muszą traktować jako wzorce negatywne te wszystkie wzory pokazujące, jak nasze symbole narodowe powinny być prawidłowo przedstawiane.

Propatriotyczne gadżety można też zamówić za granicą. Bo Słowak czy Chińczyk może u siebie polskie symbole na różnych przedmiotach umieszczać. 

A polski przedsiębiorca może bezkarnie produkować flagi amerykańskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie. Byle tylko polskich nie produkował, bo to zabronione.

Opisuję ten temat już szósty rok. Od tego czasu sprawa tego przepisu nawet zajęła polityków, kiedy okazało się, że PZPN nie może przez niego handlować koszulkami piłkarskimi na Euro. Ówczesny Prezydent z dumą doprowadził do "zmiany". Wprowadzono specjalne ominięcie tego przepisu dla PZPN-u itp. żeby bez obaw mogli na Euro i nie tylko koszulkami handlować.

Ale żeby usunąć przepis, który jest po prostu głupi? Nie, po co. Dziennikarze i tak się nie zorientują, a ludzie tym bardziej.

Temat wrócił w ostatniej debacie prezydenckiej. I tu nowy Prezydent też mnie zawiódł. Przecież to prawnik, mógł dokładnie obśmiać absurdalną "zmianę" przepisów. Zrobił to? Nie.
Opowiadał zamiast tego coś o czekoladowych orłach, jakby to było głównym problemem.

Nowa partia jest u władzy już od roku. Chętnie odnosi się do patriotyzmu w wypowiedziach.
Czy zrobili coś z art. 16.1? Nie. W ustawie o godle, barwach i hymnie RP nadal można przeczytać:

Art. 16.
1. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego.
2. Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej. 

A biedni przedsiębiorcy nadal kombinują, jak tu ominąć głupi przepis, skoro sprzedawać propatriotyczne gadżety da się w Polsce tylko stylizowane lub artystycznie przetworzone. Albo odkupione od producenta z Chin czy chociaż ze Słowacji.

Poniżej moje wpisy na ten temat z poprzednich lat:

- 2011 rok - "Patriotyzm zakazany... w Polsce" - opis problemu

- 2012 rok - "Żałosny epilog na Święto Niepodległości"  - opis żałosnej niby zmiany, którą przed Euro ominięto ten przepis tylko na potrzeby PZPN-u itp. - 

- 2013 rok -  "Patriotyczne gadżety nadal zakazane w Polsce" - ogólnie przypomniałam problem z art. 16.1 (ile można pisać o tym samym) odniosłam się do akcji "Orzeł może" i próbowałam tłumaczyć, że nasz patriotyzm może być radosny w naszych prawdziwych barwach, nie trzeba ich zmieniać na różowe

- 2014 rok - "Patriotyzm w Polsce nadal zakazany" - nawiązanie do oburzającej sprawy procesu producenta zgaszonych naszywek oraz powtórne objaśnienie absurdalnej sytuacji prawnej w kwestii propatriotycznych gadżetów.

-2015 rok - "Cały przemysł propatriotyczny jest w Polsce zakazany" - kolejne ogólne przypomnienie problemu z odniesieniem do wcześniejszych wydarzeń oraz do aktualnej wówczas debaty prezydenckiej.
 

*Słowa "flaga" używam w powszechnym rozumieniu.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kor-ka
Czas publikacji:
piątek, 11 listopada 2016 18:58

Polecane wpisy

Trackback

Kalendarz

Lipiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tagi

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa