Wpisy

 • piątek, 23 grudnia 2011
  • O Świętach z muzyką w tle

   Betlejemska szopka, for. Daniel WieszczyckiDawno dawno temu, dwójka biednych ludzi z prowincji dotarła do dużego miasta. Wszystko było tam obce, drogie i w ogóle, jak to biednym – obowiązkowo wiatr w oczy. Doszło do tego, że kobieta musiała rodzić w stajni. Byliście kiedyś w stajni? Ja jeździłam na obozy jeździeckie. Do naszych obowiązków należało też sprzątanie stajni. To naprawdę nie była przyjemność, a zapach nie dawał wątpliwości, że to nie jest aseptyczne miejsce. Tymczasem Maria z Józefem radzili sobie, jak mogli. Było im ciężko, naprawdę ciężko i to w wyjątkowo trudnym momencie – w końcu poród... Potem jeszcze musieli imigrować, bo ich dziecku groziła śmierć.

   Nie mogę pojąć, czemu na pamiątkę tej historii ludzie za wzór przyjmują Święta w stylu... Heroda. Ważne są błyskotki, prezenty i zabawa. W wielu domach musi być obowiązkowo wysprzątane na błysk, stół suto zastawiony, a wszelkie problemy i nieporozumienia chwilowo zamiecione pod dywan i zasłonięte sztucznym uśmiechem zaciśniętych zębów. Ma być wesoło i bogato, przez co jest to również wielkie święto handlu.

   Pamiętam, jak mnie zdziwiło, że Boże Narodzenie, to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w roku dla potencjalnych samobójców.  Ale cała ta atmosfera obowiązkowej radości sprawia, że wielu ludzi się w tym gubi. Czują, że nie pasują do wymogu powszechnej wesołości, że te Święta są nie dla nich. Tymczasem to czas nadziei. Dla ludzi biednych, osamotnionych, walczących z przeciwnościami losu. Jeśli ktokolwiek z Was czuje, że średnio pasuje do tych Świąt, przypomnijcie sobie, że Maria z Józefem też zupełnie nie pasowali do pustego blichtru herodowego dworu. Dlatego, na swoje szczęście, nigdy tam nie trafili. 

   Dlatego z okazji nadchodzących Świąt życzę Wam tego, co dla Was ważne. I pokażę Wam kilka nietypowych kolęd i piosenek świątecznych, których raczej nie usłyszycie w radiu.
   1) „Bardzo smutna kolęda” Magda Umer
   2) "Kolęda dla Piotra", pochodząca z wyjątkowej płyty z przepięknymi kolędami, skomponowanymi przez Zbigniewa Preisnera. Warto tę płytę zdobyć.
   Kolędy dające do myślenia (stworzone przez ludzi powiązanych z Tygodnikiem Powszechnym, śpiewane niestety też, ale i tak zachwycają. Dziękuję Magdaleno.
   3) „Kolęda dla zmęczonych”  
   4) „Kolęda dla wszystkich

   Dla wszystkich, którzy kogoś stracili
   5) „Bardzo cicha noc” Ryszarda Rynkowskiego
   „W ilu domach będzie dziś
   Puste miejsce blisko drzwi
   Zdjęcie w ramce, kartka, list
   Zamiast tych, co tu nie mogą być”
   6) oraz „Kolęda dla nieobecnych” Zbigniewa Preisnera, ze wspomnianej wyżej płyty.

   7) A pamiętacie kolędę "Lulejże mi lulej" w scenie o tradycji z filmu Miś?
   Do listy postanowiłam dodać
   8) „Kiedy pada śnieg” T-raperów znad Wisły, żebyście zamiast martwić się brakiem śniegu, pochylili się nad losem swoich dozorców.

   A na koniec przypomnę jeszcze o niezwykłej płycie „Kolędy w Teatrze Stu”. Śpiewają Alicja Majewska, Halina Frąckowiak i Andrzej Zaucha, w swoim ostatnim koncercie.Cała płyta wyjątkowych tekstów, znakomicie opracowanych muzycznie.  

 • wtorek, 13 grudnia 2011
  • Choinka naprawdę ekologiczna

   Które świąteczne drzewko zasługuje na to miano – sztuczne, czy jednak... naturalne?Choinka naturalna - naprawdę ekologiczna, fot. Marta Wieszczycka

   Kiedy byłam dzieckiem wybieraliśmy ją co roku całą rodziną. Musiała być piękna, równa, pachnąca i koniecznie prawdziwa.

   Jakiś czas temu pojawił się jednak pogląd, że szkoda lasu i lepiej kupować „choinki ekologiczne”, w znaczeniu „plastikowe”. Na ich korzyść przemawiać miało też to, że wystarczają na lata i mają co roku ten sam, raz wybrany w sklepie kształt. A zapach można sobie zapewnić sztuczny, w sprayu. Cóż z tego, że czar pryska, skoro w ten sposób „chronimy drzewa” i „zapewniamy naszej planecie więcej tlenu”. Tylko czy aby na pewno?

   Przyjrzyjmy się z bliska źródłom pochodzenia świątecznych drzewek. Dawniej do sprzedaży trafiało sporo naturalnych choinek ukradzionych z lasu. Teraz ich legalność jest skrupulatnie sprawdzana, a i fakt, że mamy do wyboru różnorodne odmiany sugeruje, że towar oferowany nam na targu raczej jednak pochodzi z plantacji, bądź ze sprzedaży prowadzonej przez nadleśnictwa.

   Równie sezonowym (a zatem krótko w sklepach dostępnym) towarem są choinki plastikowe. Nie słychać jednak, żeby z podobnym zapałem sprawdzano źródła ich pochodzenia czy faktyczny skład chemiczny. Przyjmijmy jednak optymistycznie, że nie posiadają bardzo szkodliwych substancji i nie zostały złożone rączkami dzieci w dusznej hali, gdzieś w Azji.

   Porównajmy zatem produkcję i późniejszą utylizację

   Więcej »
 • sobota, 10 grudnia 2011
 • piątek, 02 grudnia 2011
 • środa, 30 listopada 2011
  • Godzina próby

   Wojciech Tochman, Bóg zapłaćJesteśmy tylko ludźmi, chętnie wyłączamy myślenie. Dlatego tak łatwo tłumaczymy sobie „ja bym się przecież tak nie zachował, a oni reprezentują to, czego tak nie lubię, więc właśnie widać, do czego są zdolni, macie przykład”. I w poczuciu wyższości nawet nie próbujemy się zastanawiać „A co bym naprawdę zrobił, jakby mnie taka sytuacja… zaskoczyła?” I kiedy przychodzi godzina próby popełniamy kardynalne błędy. Tylko wtedy jest już za późno. I już nie możemy powiedzieć „To jacyś inni”. A teraz możecie nałożyć klapki na oczy i nazwać tę książkę reportażami „o polskiej religijności”, myśląc że Was to nie dotyczy. Albo przeczytać ją świadomie.

   Zatem co robimy w godzinie próby? Jeśli nas zaskoczy, to często nie potrafimy zareagować właściwie. Robimy to, co miałoby sens w sytuacjach nieważnych i nagle stawiamy rzeczy nieistotne ponad ludzkim życiem. Gdyby ktoś nas o to zapytał rok wcześniej, na spokojnie, zaprezentowalibyśmy mu całkiem inny scenariusz naszych zachowań. Jednak kiedy zdecydować musimy nagle, to jest ryzyko, że zamiast pomóc, będziemy trzymać się kurczowo utartych szlaków, myśląc że tak jest lepiej. A potem ciężko nam będzie żyć ze świadomością, że być może ktoś umarł tylko dlatego, bo nie pomogliśmy.

   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kor-ka
   Czas publikacji:
   środa, 30 listopada 2011 01:23
 • piątek, 18 listopada 2011
  • Czytając o Australii zobaczysz znacznie więcej

   Terra nullius - podróż przez ziemię niczyją, Sven LindqvistEuropejscy zdobywcy „odkrywając” nowe lądy najczęściej przyjmowali, że to ziemia niczyja (terra nullius). Przecież nie należała do żadnego z europejskich krajów, a mieszkających tam „dzikusów” łatwo było sie pozbyć. Na marginesie, w świetle dzisiejszej wiedzy zabawnie brzmi uczenie dzieci w szkołach, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Teraz nie tylko wiemy, że wcześniej przybyli tam Chińczycy, ale też mamy świadomość, że jeszcze wcześniej przecież dotarli tam i zdążyli sie już dawno osiedlić, Indianie.

   Wróćmy jednak do Australii. Kilka lat temu telewizje pokazały wielki marsz białych mieszkańców Australii, przepraszających Aborygenów za całe wyrządzone im zło. To było zrozumiałe. Niezrozumiałe było, czemu australijski rząd odcina się od tej oczywiście słusznej akcji i uparcie przeprosić nie chce. Pewnie by mnie to wtedy tak nie zdziwilo, gdybym wiedziała, że w australijskich miasteczkach zadziwiająco często za punkt orientacyjny służą dawne areszty, więzienia i ośrodki internowania. Tyle ich tam było. Albo że jeszcze do 2002 roku w Australii będzie istniał obóz koncentracyjny, w którym będą przetrzymywani w strasznych warunkach nie-biali imigranci. W tej Australii? Tej radosnej, wyluzowanej, pełnej szczęśliwych, opalonych ludzi, uprawiajacych sporty wodne na pięknych plażach?

   Tak, ale żeby zrozumieć aktualną rzeczywistość, trzeba sie cofnąć do czasów, które ją stworzyły.

   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kor-ka
   Czas publikacji:
   piątek, 18 listopada 2011 21:44
 • wtorek, 08 listopada 2011
  • Bajka polityczna - o demokracji i wyborach

   ? Nataliia Dvukhimenna | Dreamstime.com- Obudź się, człowieku! Ten budynek zaraz runie. Co za pomysł, spać w takim miejscu? Szybko!
   Paweł zerwał się z ławki i pobiegł za nieznajomym mężczyzną
   - Co to za miejsce? Skąd ja się tu wziąłem? – przemknęło mu przez myśl. 
   Z tyłu dały się słyszeć odgłosy walącej się konstrukcji.
   - To już trzeci w tym tygodniu – westchnęła dziewczyna z warkoczem, kiedy wszyscy odbiegli na bezpieczną odległość.
   - Trzeci?
   - Tak, na tej ulicy. Obok, za rogiem zawaliło się już wszystko.
   - To jakiś… eksperyment?
   - Nie, czemu?
   - No dobra, w całym mieście tak się wam zawalają budynki?
   - W całym kraju. Jedyny wyjątek to Nadmorski Region Autonomiczny na południu. Tam mają inną ordynację wyborczą.
   - Ale co ma ordynacja do… katastrof budowlanych?
   - Z choinki żeś się pan urwał? Przecież wszyscy budowlańcy wybierani są w demokratycznych wyborach. „Każdy obywatel ma prawo wybierania budowniczych” – starszy jegomość z dumą zacytował fragment Konstytucji.
   - Zwariowaliście? No dobrze, ale kto jest taki głupi, żeby do stawiania budynków wybierać ludzi, którzy nie mają pojęcia o budownictwie?
   W tym momencie od balkonu, pod którym stali, oderwał się kawałek muru i trafiając Pawła w ramię przerwał całą dyskusję.

   Obudził się w zielonym pomieszczeniu.
   - Uff, więc to tylko dziwaczny sen. Gdzie jestem? W szpitalu?
   - Spokojnie. Spadł na pana fragment walącego się budynku. Statystycznie najczęstsza przyczyna kontuzji. Założyli panu gips, hehe – zarechotał pacjent z drugiego łóżka.
   Dopiero w tym momencie do Pawła dotarło, że ma całą rękę czymś przyczepioną do tułowia.
   - Co to u licha jest?
   - Gips, a co ma być?
   - Nie, to jakiś absurd! Są tu jacyś lekarze?
   Wybiegł wściekły z sali chorych, rozejrzał się nieprzytomnym wzrokiem i otworzył drzwi z napisem „Biuro medyczne szpitala”. W środku siedziała grupa ludzi różnej płci i wieku, w białych kitlach. Jedną ze ścian pomieszczenia stanowiła wielka szyba. Przez nią można było obserwować operację.
   - Jesteście lekarzami?

   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Bajka polityczna - o demokracji i wyborach”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kor-ka
   Czas publikacji:
   wtorek, 08 listopada 2011 01:29
 • poniedziałek, 07 listopada 2011
  • Opowieści o Szwecji - reportaże doskonałe

   Maciej Zaręba, Polski hydraulik i inne opowieści ze SzwecjiKiedy zwykli dziennikarze przerabiają nieistotne wydarzenia na newsy dnia, on tworzy teksty pasjonujące, dostrzegając to, co w otaczającym nas świecie jest naprawdę ważne.

   „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji” Macieja Zaremby to zestaw najlepszych reportaży, jakie od dawna miałam okazję przeczytać. Owszem, dowiemy się z tej książki bardzo dużo o samej Szwecji, o sposobie myślenia Szwedów i o panującym tam systemie, nazywanym przez niektórych komunizmem w bogatej wersji. Chciałoby się jednak powiedzieć „i cóż, że ze Szwecji”, bowiem reportaże pokazują nam znacznie więcej niż tylko pojedynczy kraj.

   Możemy przyjrzeć się z bliska, jak źle działający system wpływa na ludzi, jak wywołuje selekcję negatywną. Dowiemy się też o dziennikarzach biegających za nieistotnymi „newsami”, a nie widzących tematów, o których naprawdę warto pisać. Obejrzymy, na szczęście z bezpiecznej odległości, najgorszych na świecie urzędników podatkowych. Przekonamy się, do czego są w stanie posunąć się związkowcy zwalczający zatrudnianie zagranicznych pracowników pod pretekstem „obrony ich interesów”.

   Dowiemy się o powojennym Kosowie więcej niż kiedykolwiek widzieliśmy w programach informacyjnych. Przeczytamy wzruszającą historię niezwykłej bitwy, do jakiej doszło naprawdę, kiedy we właściwym miejscu i we właściwym czasie na miejscu znaleźli się żołnierze KFOR, którzy jak w „Demonach wojny wg Goi” zignorowali zasady i zaryzykowali życie, bo uwierzyli, że ich misja naprawdę może mieć sens. Otworzymy szeroko oczy stając wobec niewyobrażalnej korupcji i bezprawia, toczących ONZ. Zobaczymy, czym grozi stawianie systemu nad człowiekiem i jak szkodliwa może być wiara, że myślenie można zastąpić procedurami.

   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kor-ka
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 07 listopada 2011 23:49
 • niedziela, 06 listopada 2011
  • Bajka polityczna - o zielonej krainie i pieniądzach

   Piękny kościół w Donegalu, wykonany z bardzo drogiego kamienia. Kiedy okazał się zbyt mały i wybudowano większy kościół, ten musiał zostać pozbawiony dachu i okien. Fot. Marta i Daniel WieszczyccyDawno, dawno temu, po długich walkach, Zielona Kraina Deszczu i Tęczy uzyskała niepodległość i uwolniła się od sąsiada - Wielkiego Królestwa Imperialnego. Zielona Kraina była wyjątkowa. Nigdzie indziej nie zachowało się tyle przepięknych zabytków. Na wielu polach stały np. kościółki sprzed 10 wieków z zabytkowymi płaskorzeźbami, czy dobrze zachowane małe zamki jednorodzinne, w jakich dawniej żyli rycerze.

   Wystarczyło 50 lat deszczu padającego na niczym nie chronione zabytki, żeby w kraju zostały jedynie bardzo, bardzo, zniszczone ruiny. Chłopi mieszkali w swoich chatkach i uważali, żeby przypadkiem nie zaorać czegoś cennego. Było biednie, ale spokojnie.

   Pewnego dnia władcy Zielonej Krainy zauważyli, że brakuje im dukatów na państwowe wydatki. Postanowili poszukać ich u poddanych i wymyślili metodę – nowy podatek. Metoda miała być prosta – opodatkowano wszystkie budynki w kraju. Poborcy podatkowi chodzili po dachach i wyliczali podatek od powierzchni dachu i ilości okien. Człowiek, który nie udowodnił, że naprawdę nie może używać części budynków musiał płacić za wszystko. A tam wszyscy byli bardzo biedni. Nagle zabytkowe kościółki i zameczki stały się poważnym kłopotem. Chłopi zaczęli masowo zrywać z nich dachy i usuwać okna, udowadniając, że naprawdę ich nie używają. Dopiero wtedy poborcy nie naliczali im za nie podatku.

   Cała Irlandia jest pełna ruin bez dachów i okien. Fot. Marta i Daniel WieszczyccyW tym czasie Zielona Kraina Deszczu i Tęczy przystąpiła do Unii Niebieskiego Cesarstwa i stała się bogata. Ale wtedy okazało się, że nie ma takich pieniędzy, które pozwoliłyby na naprawienie szkód, wywołanych jednym bezmyślnym podatkiem.Bajarz odłożył bardzo starą księgę. 

   -Dlatego drogie dzieci, powstały 3 tajemnice dobrej polityki podatkowej.
   Pierwsza – podatki to nie tylko pieniądze – to ogromny wpływ na ludzi. A tylko dobry władca potrafi przewidzieć, co ludzie zaczną robić, albo z czego zrezygnują, kiedy w określony sposób zmieni podatki. Ta umiejętność to skarb cenniejszy od pełnego skarbca.
   Druga – ten wpływ sprawia, że nie za wszystko trzeba płacić. Wiele rzeczy można poprawić zachęcając ludzi do dobrych działań niższymi podatkami. Dobry władca wie, gdzie zmniejszyć podatki tak, żeby ludzie sami zaczęli robić to, za co normalnie trzeba płacić zbieranymi do skarbca dukatami.
   Trzecia (już się jej chyba domyślacie, prawda?) – podwyższając podatki o 10 % wcale nie zwiększymy ilości dukatów płynących do państwowego skarbca o 10 %. Ponieważ, co już wiecie, ludzie zaczną wprowadzać zmiany. Np. będą kupować mniej tego, co zdrożało. Wtedy część rzemieślników zamknie swoje zakłady i wyjedzie do zamorskich krain za chlebem.

   Na dachu ruin zamku. Odziedziczyli je genialni rzemieślnicy, którzy we własnym domu sami wykonali nawet schody. Ich też nie stać na remont zabytku. Zbyt drogo wyniosłoby wykonanie go zgodnie z normami. Zamek na ich oczach niszczeje. Fot. Breda i John MobneyBywały królestwa, gdzie po podwyższeniu podatków do skarbca zaczęło wpływać o wiele mniej dukatów niż sobie wyliczono i takie, gdzie po obniżeniu podatków zaczęło ich nagle znacząco przybywać.

   -A rządzący naszą krainą znają te 3 tajemnice? - wolał się upewnić rezolutny chłopczyk z rozczochraną blond-czuprynką.Nie, odpowiedział bajarz. Podwyższyli dużo podatków i to w bardzo nieprzemyślanych miejscach. Nie przewidzieli skutków tego, co potem nastąpi. Wierzą, że dotrze do nich więcej dukatów.

   -A nie można im po prostu o tym powiedzieć? - spytała zaskoczona dziewczynka z kucykami.Niestety – westchnął stary bajarz. To zapewne nic nie da. Zgodnie z przedwieczną klątwą 3 tajemnice może poznać jedynie władca o czystym sercu i bystrym umyśle. Dla pozostałych będą niewidoczne, nawet gdyby im je napisać przed oczami.

   -Szkoda – zmartwiły się dzieci i zaczęły się powoli rozchodzić, bo zapadał już zmrok.

    

   Marta Wieszczycka

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kor-ka
   Czas publikacji:
   niedziela, 06 listopada 2011 21:29

Kalendarz

Lipiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tagi

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa